Pojemniki na owoce - lepsze plastikowe czy z pulpy? Podpowiadamy! 0
Pojemniki na owoce - lepsze plastikowe czy z pulpy? Podpowiadamy!

Poszukując odpowiednich pojemników na owoce niebezpiecznie łatwo nabawić się bólu głowy, spowodowanego przede wszystkim ogromem możliwości. Są przecież opakowania małe, duże, z pokrywką lub bez, na maliny, na borówki, na truskawki, z wentylacją i tak dalej.

Pojemniki Poza wielkością i pojemnością różnią się także tworzywem, z którego zostały wyprodukowane. Najpopularniejszymi są plastik oraz pulpa papierowa, i choć opakowania z tych tworzyw mają do spełnienia takie samo zadanie (którym jest przechowanie owoców), to ich właściwości sprawiają, że wywiązują się z niego w nieco inny sposób.

W takim razie jak wybrać te właściwe opakowania na owoce? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę!

 

1. Ochrona przed uszkodzeniami 

Gdy wsypujemy świeżo zebrane owoce do pojemników i przygotowujemy je do transportu do swojego Klienta, oczekujemy, że wszystkie owoce będą nadal wyglądać świeżo. Dlatego podstawowym zadaniem pojemników zarówno tych z pulpy papierowej jak tych plastikowych, jest ochrona owoców przed uszkodzeniami mechanicznymi. Uszkodzone czy stłuczone owoce nie wyglądają apetycznie, przez co wartość owoców może drastycznie spaść, a to powoduje straty w potencjalnym zysku. Pojemniki z pulpy papierowej, ze względu na konstrukcję i użyty materiał są bardziej sztywne i lepiej chronią owoce. Natomiast pojemniki plastikowe są lepiej dopasowane do skrzynek transportowych na owoce.

 

2. Walka z wilgocią, grzybami i pleśnią

Gdy jednak dojdzie do uszkodzenia, przez co owoce puszczają sok, zadaniem pojemników jest jak najszybsze wchłonięcie wilgoci, która jest bardzo niepożądana ze względu na szybki rozwój bakterii oraz pleśni. Nie tylko uszkodzone owoce powodują, że wilgoć pojawia się na opakowaniach. Szczególnie w sezonie, kiedy temperatura jest wysoka, zerwane owoce nadal "oddychają" przez co wilgoć pojawić się musi. Pod tym względem pewną przewagę posiadają pojemniki z pulpy papierowej, która pochłania wilgoć (oraz wypływające z owoców soki), nie pozwalając jej osiąść na ściankach.

 

Plastik natomiast, jak to plastik, niezbyt chętnie przyjmuje wilgoć. Tak naprawdę, to nie przyjmuje jej wcale, przez co skrapla się ona wewnątrz opakowania. A tu już jesteśmy o krok od szybkiego pojawienia się pleśni, która, jak wiadomo, nie jest mile widziana przez konsumentów. Rozwiązaniem może być umieszczenie na dnie specjalnej wkładki absorbującej, która charakteryzuje się podobnym stopniem wchłaniania, co papierowa pulpa. Idealne rozwiązanie dla firm, których owoce pokonują długie dystanse zanim trafią do odbiorcy, a jednocześnie muszą uporać się z problemem wilgoci.




3. CENA, czyli wybrór pomiędzy EKOnomią a EKOlogią

Cecha, która na pierwszy rzut oka odróżnia obydwa rodzaje opakowań, to, oczywiście koszt produktu. W tej kategorii bezkonkurencyjne są pojemniki plastikowe – znacznie tańsze od swoich odpowiedników z pulpy. Porównajmy, dla przykładu, dwa zbliżone do siebie produkty: pojemniki z pulpy LOG 500g oraz pojemnik plastikowy na 500g T6. Obydwa opakowania mają po 500g pojemności i bardzo zbliżone wymiary, ale wyraźnie różnią się ceną. Pierwsze kosztują ok. 0,20 zł/szt (0,24 zł z VAT), drugie natomiast ok. 0,13 zł/szt (ok. 0,16 zł z VAT).

 

4. Pokrywki

Pojemniki wytworzone z plastiku mają jedną przewagę nad tymi z pulpy – możliwość zastosowania pokrywki, dzięki której transport owoców nastręcza nieco mniej trudności. Pokrywki do pojemników na owoce chronią przed kurzem, owadami oraz stanowią dodatkową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Istnieją pokrywki o różnych wysokościach (ze względu na rodzaj transportowanych owoców) oraz pojemniki ze zintegrowaną pokrywą tzw. clamshell

Pojemnik ze zintegrowaną pokrywą

 

5. Wentylacja owoców

Wspólną cechą obydwu materiałów jest natomiast obecność otworów wentylacyjnych, dzięki którym zachowana jest odpowiednia cyrkulacja powietrza. Efektem jest spowolnienie procesów psucia się owoców, które znajdują się na dole opakowania.

 

Podsumowanie

Szeroka oferta dostępna na rynku pojemników spowodowała, że wybór tego właściwego opakowania jest trudny. Na pewno pojemniki z pulpy jak i plastikowe, służą pozornie do tych samych zadań, jednak pojemnik plastikowy jest szerzej wykorzystywany wśród dużych plantatorów oraz producentów eksportujących owoce, czyli wszędzie tam, gdzie owoc czeka długa droga zanim trafi do finalnego odbiorcy.
Pojemniki z pulpy natomiast częściej możemy spotkać w sklepach, osiedlowych "warzywniakach" czy na zielonych rynkach, gdzie prezentacja owoców odgrywa kluczową rolę a cena jednostkowa nie jest już aż tak ważna.

Komentarze do wpisu (0)

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Cenniki do pobrania
Sonda
O sklepie DD-24 dowiedziałam/em się poprzez:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl