JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNIE OPAKOWANIE NA JAJA 0

Szczęśliwie minęły już czasy, gdy chcąc cokolwiek kupić mogliśmy wybierać jedynie pomiędzy „jest” lub „brak”. Dzisiaj nie ruszając się z biura czy domu możemy przebierać w ofertach, kręcąc nosem na brzydki kolor, nieforemny kształt i na inne, drobne nawet, mankamenty. Nie inaczej ma się rzecz z opakowaniami na jajka – znajdziemy każdy ich rodzaj, niezależnie od naszych wymagań i potrzeb. Jest to sytuacja idealna - w końcu od przybytku głowa nie boli. Ale niekiedy w gąszczu podobnych produktów można stracić orientację i nie mieć pewności, czy wybieramy ten właściwy. Dlatego przed złożeniem zamówienia warto się chwilę zastanowić, jaka wytłaczanka jest nam tak naprawdę potrzebna.  

 

PRZEZNACZENIE

Przeznaczenie wytłaczanki jest kwestią, która powinna mieć najbardziej istotny wpływ na naszą decyzję o zakupie konkretnego jej rodzaju (szczególnie w przypadku wytłoczek detalicznych). Pod tym kątem można wybierać spośród:

  • opakowań dedykowanych – są to wytłoczki zamawiane ze specjalnym projektem graficznym. przygotowanym według naszych indywidualnych wytycznych (np. z odpowiednio wkomponowanym w niego logotypem), zawierającym także wszelkie wymagane prawem informacje. Wbrew pozorom, rozwiązanie takie nie jest drogie, a bardzo ułatwia wyróżnienie swoich produktów na sklepowej półce. Rozwiązanie to jest idealne m.in. dla producentów jaj, którym zależy na dostosowaniu wyglądu etykiety na wytłoczce do własnych norm graficznych, np. w zakresie kolorystyki. Dzięki identyfikacji marki, leżące na półce wytłoczki będą jednoznacznie kojarzyć się klientom z naszą firmą. Przyciągnąć uwagę konsumentów można też dobierając takie kolory etykiety, które w danym momencie uważane są przez nich za atrakcyjne. Taką informację z kolei możemy uzyskać z szeregu badań marketingowych, których nie brakuje w Internecie, czy też w literaturze specjalistycznej.

  • opakowań uniwersalnych – czyli takich, które zamawia się z już gotowym projektem graficznym, bez możliwości jego modyfikacji. Jest to wybór nieco tańszy od opakowań dedykowanych, lecz wymaga od producenta jaj uzupełnienia części informacji. I choć różnych propozycji projektów jest bardzo dużo, nie ma gwarancji, że będą to jedyne takie wytłoczki na półce. Opakowania uniwersalne najlepiej sprawdzają się w działalności mniejszych producentów, którzy nie mogą w dłuższej perspektywie czasowej określić wielkości poszczególnych partii, bądź też ich wyroby są przeznaczone na rynek lokalny i produkowana ilość jaj jest na tyle niska, że zamówienie dedykowanej wytłoczki jest po prostu nieopłacalne. Tego rodzaju wytłaczanki są także chętnie wykorzystywane przez zakłady sortowania i pakowania jaj, które skupują jaja od wielu producentów, wprowadzając je dopiero do obrotu.

  

  • opakowania czyste bez nadruku – wytłoczki bez nadruków oraz etykiety. Jest to z pewnością rozwiązanie najtańsze  z dostępnych i przeznaczone raczej dla tych producentów jaj, którzy posiadają własne etykiety i dysponują warunkami do ich naklejenia, jak i tych podmiotów, które przy sprzedaży wykorzystują tzw. „ringi” kartonowe (takie jak na obrazku)


Warto przy tym wspomnieć, że opakowania dedykowane oraz uniwersalne można zamówić z nadrukiem bezpośrednio na wytłoczce albo na specjalnej etykiecie. To drugie rozwiązanie, choć droższe, sprawia, że sam nadruk jest wyraźniejszy, a jego kolory ostrzejsze, dzięki czemu jeszcze lepiej wyróżnia się w rzędzie innych opakowań.

Opakowania dedykowane, mają jeszcze jedną zaletę – naniesiony na nie projekt graficzny jest zawsze dostosowany do ich kształtu, uwzględniając takie elementy jak np. otwory wentylacyjne, które potrafią nawet z najładniejszej grafiki zrobić karykaturę. Dodatkowo, odpowiednio dopasowany do naszego projektu model wytłaczanki pozwala powiększyć dostępną powierzchnię reklamową nawet o 25%, co poszerza pole do popisu dla naszej wyobraźni marketingowej. Inną sprawą jest fakt, że zazwyczaj na sklepowych półkach klient widzi jedynie front opakowania, dlatego istotnym jest, aby to właśnie na przodzie wytłaczanki zamieścić to, z czym chcemy się kojarzyć konsumentom. Takie możliwości dostosowania wyglądu wytłoczki daje nam właśnie opakowanie dedykowane.

POCHODZENIE

Kupując wytłaczanki musimy mieć pewność, że są one wyrobem nowym, a nie pochodzącym z obiegu wtórnego. I nie chodzi tu wcale o kwestie estetyczne (naderwane wieczko, pogięty karton) lecz o nasze zdrowie. Musimy pamiętać, że jedną z najbardziej pożądanych cech opakowań na jajka jest wchłanianie wilgoci. Dlaczego to takie ważne? Razem z wilgocią wytłoczka wchłania także bakterie, które znajdują się na skorupce jajek, w tym te najgroźniejsze - bakterie z grupy Salmonella enterica. Z tego też powodu, używając dwukrotnie tej samej wytłoczki, ryzykujemy że na nasze świeże jajka dostaną się bakterie, pochodzące z innej partii.

ATEST

Wytłaczanki są produktem przeznaczonym do kontaktu z żywnością, dlatego niezwykle ważne jest, aby proces ich produkcji spełniał rygorystyczne normy. Ich przestrzeganie minimalizuje ryzyko negatywnego oddziaływania na nasze zdrowie. Najpopularniejsze opakowania na jajka produkowane są z pulpy papierowej, a ta z kolei powstaje w procesie recyklingu innych produktów wykonanych z papieru. Przyznanie wytłoczkom atestu gwarantuje, że na każdym etapie procesu produkcji zachowano uznane standardy bezpieczeństwa i nie zagrażają one naszemu zdrowiu. Dlatego też przy wyborze wytłaczanek zwracajmy uwagę, czy znajduje się na nich informacja o takich certyfikatach jak np. BRC/IOP

KONSTRUKCJA

Czyli ich forma oraz zastosowane rozwiązania. O co dokładnie chodzi? Każda wytłaczanka wygląda nieco inaczej. Choć na pierwszy rzut oka są one do siebie podobne, to mogą różnić się drobnymi elementami, które jednakże wpływają na całokształt. Wytłoczka powinna być tak skonstruowana, żeby odpowiednio chronić jajka dzięki swoim właściwościom amortyzującym. Te z kolei zależne są od grubości pulpy, z której opakowanie zostało zrobione – musi być na tyle gruba, aby zachować sztywność, zapobiegając zgnieceniu jajek, ale jednocześnie odpowiednio giętka, aby pochłaniać wstrząsy i nie przenosić ich na nie.

Bardzo ważna jest również kwestia wentylacji. Jajka wytrącają wilgoć, w której po pewnym czasie zaczynają powstawać bakterie, w tym także z grupy Salmonella enterica. Zapewnienie właściwej wentylacji pomaga osuszać zawilgocenia, zapobiegając takim niebezpiecznym dal zdrowia zjawiskom.

ROZMIAR

Kwestia rozmiaru wytłoczki dotyczy zarówno ilości jaj, które możemy w niej zmieścić, jak i ich wielkości - tzw. klasy wagowej.

Najpopularniejsze wytłaczanki zawierają gniazda na 6, 10 oraz 15 jaj. Oczywiście nie są one jedynym wyborem. Bez problemu można nabyć także takie opakowania, do których włożymy 4, 8, 12, czy 18 jajek. Wszystko zależy od naszych aktualnych potrzeb.

Natomiast w zależności od klasy wagowej, gniazda wytłoczek mogą być dostosowane do bezpiecznego przechowywania jajek niewielkich (S), nieco większych (M), dużych (L) oraz tych największych (XL). Ponownie, tylko od nas i naszych wymagań zależy, które z nich będą dla nas najlepsze. Musimy jedynie pamiętać, aby rozmiar gniazd odpowiednio dopasować do rozmiaru jajek, tak by uniknąć tzw. "efektu grzechocących jajek" a co za tym idzie, ich rozbicia. Jednocześnie musimy zwrócić uwagę, czy jajko nie wystaje zbytnio z obrębu gniazda i nie ma ryzyka jego wypadnięcia – w końcu lepiej zrobić jajecznicę na patelni w kuchni, niż w wytłoczce podczas drogi do domu.

Komentarze do wpisu (0)

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Cenniki do pobrania
Sonda
O sklepie DD-24 dowiedziałam/em się poprzez:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl